Účinkující
Jana Krajčovičová (* 1983)
Vystudovala konzervatoř v Žilině a v současné době studuje zpěv u Marty Beňačkové na JAMU v Brně. Absolvovala mistrovské kurzy u Andreje Kucharského, Karly Bytnarové, Anny Barové a Allana Nonatta. Je držitelkou čestného uznání za interpretaci na soutěži duchovní hudby v Kroměříži (2006). Pravidelně se účastní Schleswig Holstein Musik Festivalu, spolupracuje s komorní operou JAMU. Účinkuje také na koncertech současné hudby na Slovensku i v České republice.
Marek Čermák (* 1977)
Je absolventem orchestrálního dirigování na brněnské JAMU. Své hlavní zaměření soustředí na interpretaci zejména tzv. staré hudby a hudby soudobé. Teoretické poznatky v oboru provozování staré hudby získává studiem rozličných hudebních traktátů a archiválií z doby 18. století, praktické pak ve výuce hry na cembalo u cembalisty Shaleva ad El, Jamese Johnstona a u kontinuového hráče Jespera Bøje Christensena. Je uměleckým vedoucím souboru Musica Figuralis, spolupracuje se soubory Societas incognitorum, Sol et Sedes, Ars Brunensis Chorus, Solamente naturali, se Státní filharmonií Brno a s Moravskou filharmonií Olomouc, aj. Je dirigentem rozličných operních projektů souboru Ensemble Damian a vedoucím soukromých projektů v oboru staré a soudobé hudby. V kontextu své praxe se také věnuje výuce souborové hry a generálbasu dle traktátů z 18. století s aplikací na hru cembalového a varhanního kontinua. Těžištěm jeho působení je řízení projektů zaměřených na obnovené premiéry naší domácí hudby z doby 2. poloviny 18. století v autentické interpretaci na dobové nástroje. V hudební praxi se také podílí na projektech festivalu Baroko v Olomouci, festivalu Jiné břehy v Opavě, dále na řízení některých představení soudobých a barokních oper v rámci koncertního cyklu Bušení do železné opony ve Stavovském Divadle a cyklu FOK Barokní opera a oratorium.
Jakub Klecker (* 1982)
Dirigent a sbormistr, se narodil v Brně v roce 1982. Po čtyřletém studiu oboru dirigování na brněnské konzervatoři u prof. Aleše Podařila absolvoval Hudební fakultu AMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Bělohlávka a doc. Tomáše Koutníka. Studia ukončil absolventským koncertem v roce 2006 s Filharmonií Brno a Kantilénou.
Nyní se věnuje dirigentské činnosti nejen ve sboru Kantiléna a Kantiléna, smíšený sbor, ale také ve Filharmonii Brno a v brněnské Janáčkově opeře. Jako dirigent tedy pravidelně spolupracuje s českými i slovenskými symfonickými orchestry a na podzim roku 2007 se v roli druhého dirigenta Filharmonie Brno zúčastnil pětitýdenního koncertního turné po Japonsku.
Kantiléna, sbor při Filharmonii Brno
KANTILÉNA je výběrový sbor, laureát řady mezinárodních sborových soutěží, spolupracuje s předními dirigenty, orchestry a soudobými skladateli, jejichž novinkovou tvorbu uvádí na koncertech a zaznamenává na zvukových snímcích. Vznikla z podnětu Ivana Sedláčka roku 1956 jako Šlapanický dětský sbor. Za dobu své existence Kantiléna účinkovala na více než 1250 koncertech doma, v sedmnácti evropských zemích, v USA, Kanadě, Japonsku a Rusku. V mezinárodních sborových soutěžích získala pozoruhodnou sbírku prestižních cen, z nichž si cení nejvíce absolutního vítězství na soutěži v italském Arezzu (1981) a belgickém Neerpeltu (1984 a 2006).
Ensemble Opera Diversa
Je soubor mladých profesionálních hudebníků a zpěváků. Komorní operu a hudbu chtějí provádět diversně, tedy odlišně a hlavně s ohledem na diváka a s oslechem na posluchače. A to vše v bezprostředním (neformálním) koncertním prostředí, ve kterém se stírá odstup mezi interprety a posluchači. Vedle klasického repertoáru vytváří i vlastní díla, zejména (mini)opery od autorské dvojice Ondřej Kyas (hudba) a Pavel Drábek (libreto). Pro soubor je opera živý žánr, který je zapotřebí rozvíjet, vyvést ho z artistních laboratoří a hledat pro něho nové publikum. Motto souboru a umělecký program zní OPERA – HUDBA – MEDVĚD – ZEMĚTŘESENÍ a vzdává hold Benedettu Marcellovi a jeho spisku Divadlo podle módy (1721).
Ensemble Opera Diversa tvoří 3 propojené kapely:
- komorní orchestr s 15 smyčci pod vedením Jana Bělohlávka, na jednotlivé koncerty doplňovaný o další nástroje (spolupráce s dirigenty Tomášem Hanákem, Gabrielou Tardonovou ad.)
- minioperní ensemble, který tvoří několik muzikantů (většinou dechové nástroje) a zpěváků
- operní soubor, který uvádí prozatím dvě velké původní opery, Pickelhering 1607 aneb Nový Orfeus z Bohemie a Společná smrt milenců v Šinagawě (spolupráce s režisérem Tomášem Studeným, výtvarníky Tomášem Hrůzou a Sylvou Markovou a dirigenty Tomášem Hanákem a Gabrielou Tardonovou)